Fotografiranje i snimanje u školi

Poštovani učenici,

u posljednje se vrijeme sve češće susrećemo sa situacijama da učenici u školi fotografiraju i snimaju mobitelom ostale učenike i/ili nastavnike bez njihovog znanja i odobrenja. Isto tako, često se žalite na  ružne,  pogrdne ili  prijeteće poruke upućene preko facebooka ili neke druge društvene mreže.

Stoga je važno da vas podsjetimo na sljedeće:

Strogo je zabranjeno svako fotografiranje i snimanje drugih osoba bez njihovog pristanka. To je kršenje  Kaznenog zakona RH, Članak 131. Neovlašteno snimanje i prisluškivanje.

Još teže...

Još teže djelo je počinjeno ukoliko se takva  fotografija i/ili snimak objavi na internetskim stranicama. Škola je kao ustanova dužna prijaviti svaki takav uradak napravljen unutar škole ili školskog dvorišta policiji i Centru za socijalnu skrb.

Svatko od vas i vaših roditelja također se u tim slučajevima može obratiti tim institucijama.

Isto vrijedi i za  upućivanje pogrdnih riječi, uvreda ili prijetnji putem interneta – to je zlostavljajuće ponašanje.

Nemojte činiti, a niti  prešućivati takve oblike nasilja.

Razmislite o svojoj odgovornosti i opasnostima neprimjerenog korištenja mobitela i interneta.  Takvim postupcima krše se prava djece i odraslih,  pravila  škole i zakoni naše države što dovodi do ozbiljnih posljedica za učenike - počinitelje i njihove roditelje.

Molimo vas da se ponašate odgovorno prema sebi i prema onima koji su oko vas.

objavio: Davorka Medvedović   datum: 1. 9. 2017.

« Travanj 2024 »